Tundliku naha eksperdi blogi

Kuidas probleemse naha eest hoolitseda

Artikkel dermatoloog Karine Siiaku poolt

Akne ja ebatäiustega probleemne nahk on väga sageli esinev seisund, mis algab tavaliselt puberteedieas, kui inimeses toimuvad hormonaalsed muutused. Ometi võivad probleemid säilida ka hilisesse täiskasvanuikka jõudes.

PROBLEEMSE JA AKNELE KALDUVA NAHA SÜMPTOMID

Kõige sagedamini häirivad aknega naha sümptomid puberteedieas tüdrukuid, aga ka hilisemas täiskasvanueas naisi. Sellisel juhul on põhjus menstruatsioonitsükli või raseduse vältel tekkivates hormonaalsetes muutustes (hormoonide tasakaalutuses). Kõige sagedamini on nahk probleemne näol, õlgadel, seljal ja rinnal, sest neis piirkondades tekib kõige enam rasu.

AKNE IGAPÄEVANE RAVI

Aknega naha puhul on tihti näha kahte pealtnäha vastuolulist suundumust. Ühelt poolt läigib nahk pinnal oleva rasu tõttu. Teiselt poolt napib nahal agressiivse ja ebasobiva ravi tõttu vett, nahk on kuiv ja ketendav. Raskete akne vormide puhul on vaja professionaalset abi arstilt või dermatoloogilt, kuigi akne komedogeenset vormi saab tihti ravida ilma ravimiteta.

Oluline on teha iga päev nahka puhastavaid, toniseerivaid ja niisutavaid protseduure. Tulemused võivad ilmuda alles pärast mõnda nädalat, seega tuleb olla kannatlik. Akne puhul on peamine nahka õigesti puhastada. Aknega naha jaoks on kõige olulisem on puhastamisel olla järjepidev.

Probleemsele ja aknele kalduva nahale mõeldud kosmeetilisi puhastus- ja hooldustooteid (mis puhastavad ja ravivad) saab osta apteegist. Nende alla kuuluvad puhastusgeelid, toonikud, mitsellaarveed ja niisutavad kreemid. Neid kasutatakse ärritatud piirkondade ravimiseks, olgu need siis näol, rinnal, õlgadel või seljal. Lisaks aknele kalduva naha eest hoolitsemiseks mõeldud kreemidele ja geelidele on ka tooteid, mis ebatäiuseid (aknet) varjavad. Näiteks võid kasutada toonivat Mixa DD-kreemi, kui nahal puudub sära.

Tundlikul nahal tuleks kasutada hüpoallergeenseid kosmeetikavahendeid, mis on spetsiaalselt loodud ebatäiustega tundliku naha eest hoolitsemiseks. Väldi liiga kuivatavaid suure alkoholisisaldusega toonikuid. 

Avasta rohkem artikleid