Dermatoloogiline nõu

Korduma Kippuvad Küsimused

Mis on tundlik nahk?

Tundlik nahk on nahk, mis reageerib kergelt nii sisemistele kui ka välimistele ärritustele.

See ei ole mingi konkreetne nahatüüp, sest nii kuiv kui ka rasune nahk võib olla tundlik. Kuiv nahk on õrn, sest selles pole piisavalt niiskust ja rasva, mis nahka kaitseks.

Rasvase naha teeb tundlikumaks suur bakterite hulk, mistõttu vastupanuvõime on nõrgem.Tundlikku nahka on raske üheselt määratleda. Tundliku nahaga võib olla meist igaüks, sõltumata naha tüübist. Osadel on naha tundlikkus harva esinev, teistel igapäevane mure. Suuremal osal inimestest reageerib nahk mingis teatud situatsioonis tundlikult.

 

Mis põhjustab tundlikul nahal ärritusi ning kuidas saaks sellest hoiduda?

Nahal on looduslik kaitsekiht, mis hoiab ära bakteritest põhjustatud kahjulike ainete pääsu organismi, piirab vee aurustumise ja hoiab ära vedelikupuuduse. See aitab hoida naha terve ja niiskena. See toimub suuremalt osalt sarvkestas (stratus corneum), mis koosneb lipiididest ja rakkudest. Lipiidid toimivad nagu tsemendina rakkude telliskivistruktuurile. Need mõjutavad sarvkesta struktuuri ja vähendavad vee aurustumist naha pinnalt ja mitmesuguste ainete tungimist nahka. Lipiidide toime sõltub aga ensüümidest, mis tundliku naha puhul on tihti nõrgenenud. Naha kaitsekihi nõrgenedes naha kaudu aurustuva vee ehk transepiderminaalse vee aurustumine suureneb ja ärritavad ained saavad tungida nahast läbi. Toime võib olla eriti tugev näonahal, mis on disponeeritud tavaliselt ka UV kiirgusele , kemikaalidele, mustusele ja teistele teguritele.Näonaha sarvkest võib olla veel kõigele lisaks vaid 0,02mm paksune, kui mujal nahal on see tavaliselt 0,1mm.

Kuna tundlik nahk ei suuda niiskustaset hästi säilitada, vajab see kindlasti palju rohkem niisutamist ja hooldust spetsiaalsete vahenditega.

Mis on tundliku naha hoolitsemise “Kuldreeglid”?

Reegel 1

 • Kasutame alati nahatüübile sobivaid, kuid tundlikule nahale loodud vahendeid.

Rasune, kuiv, väga kuiv või seganahk – igapäevased hooldustooted tuleb kindlasti valida nahatüübi järgi. Arvatakse, et naha tundlikkus mõjutab ligikaudu 20% normaalse, 8% rasuse, 30% kuiva ja 42% seganahaga inimesi.

Reegel 2

 • Oleme tundlike piirkondadega ettevaatlikumad.

Tundliku nahaga inimeste mõned näoosad on tundlikumad ja väärivad suuremat tähelepanu, eriti silmade ja huulte ümbrus. Sealne nahk on ülejäänud näonahast kümme korda õhem.

Reegel 3

 • Puhastame nahka õrnalt.

Vältige liiga lubjast või kloorist kraanivett ning eelistage oma naha igapäevasel puhastamisel  mitsellaar- ja näovett või puhastuspiima.

Reegel 4

 • Hoolitseme näo eest iga päev.

Naha niisutamine on seotud peamiselt selle veemahutavusega – nahk sisaldab üle 80% vett. Ilma veeta nahk kuivab ning kaotab oma sära ja elastsuse. Enam kui 74%-l tundliku nahaga naistel on probleeme ka naha kuivuse, sügeluse, kiskumise, löövete, haavandite, kõõmaga … Seega tuleb nahka põhjalikult puhastada ning hästi niisutada.

Reegel 5

 • Eemaldame meigi.

Saaste, meigi jms tõttu on nahk päeva lõpuks koormatud ja kisub. Seetõttu tuleks jumestus iga päev soovitatavalt allergiaohutu hooldusvahendiga eemaldada. Igapäevaseks mustuse ja meigijäänuste eemaldamiseks kasutage mitut pehmet vatipatja (need aitavad vältida nahaärritust), mida on immutatud näiteks mitsellaarveega. Puhastage nahka kaks või kolm korda, kuni vatipadjad enam ei määrdu. Seejärel kandke nahale niisutavat ja rahustavat näokreemi.

Reegel 6

 • Kaitseme end UV-kiirguse eest.

Et võidelda nahka ründavate ja kuivatavate UV-kiirte kahjuliku mõjuga, kasutage olenemata aastaajast kreeme, mis sisaldavad päikesefiltrit.

Reegel 7

 • Eelistame õrnu nahahooldusvahendeid.

Nahk kipub kuivama, eriti pärast dušši. Valige kindlasti õrnad ilma seebita ja neutraalse pH-ga nahahooldusvahendid. Eelistage rasvasemaid tooteid, kuna need sisaldavad niisutusaineid (glütseriin, võiseemnikuõli).

Reegel 8

 • Niisutame end seespidiselt.

Naha korralik niisutamine algab seestpoolt. Taimeteed, supid, sidrunivesi ... Kui joote vähemalt poolteist liitrit vett päevas, aitab see teil hoida nahka hästi niisutatuna.

Naha niisutamisel on oma osa ka toiduainetel: vitamiine ja asendamatuid rasvhappeid sisaldav oomega-3 (ja -6) aitab nahal kuivuse vastu võidelda. Seda leidub seesugustes toiduainetes nagu rasvane kala (tuunikala, heeringas, sardiin ja lõhe) ning värske puu-, köögi- ja teravili.

Kas tundlik nahk on nö “haigus”?

Tundlik nahk ei ole haigus ega nahatüüp.See on naha omapärane „seisund“ ning tundlikuks võivad muutuda kõik nahatüübid. Enamasti on naha tundlikkust kuiva nahatüübiga inimestel kuid ka rasune ja normaalne nahk võib olla tundlik. 

Millised on põhilised koostisained tundlikule nahale mõeldud nahahoolduses?

Tundliku naha hooldamisel on üks tähtsamaid samme selle puhastamine. Eelistage näol või kehal kasutamiseks rasvasema ja niisutava koostisega puhastusvahendeid. Puhastage oma nägu iga päev tundlikule nahale mõeldud näoveega või õrna meigieemalduspiimaga, et nahka päeva lõpus rahustada.

Naha rahustamiseks:

 • Roosiekstrakt

Roosiekstrakt, eriti roosiveena, on koostisosa, mis aitab tundlikku nahka taaselustada. Roosivesi niisutab, pehmendab ja värskendab nahka ilma seda ärritamata. Ideaalne tundlikult nahalt meigi eemaldamiseks ja naha õrnaks puhastamiseks.

 • E-vitamiin

E-vitamiin aitab hoida tundlikku nahka niisutatuna, kuna tugevdab selle hüdrolipiidkihti. Tänu põletikuvastasele toimele leevendab see päikesepõletust või punetust.

 • Niisutusained

Niisutavatel hooldustoodetel on nahale vahetu mõju ning need aitavad säilitada naha hüdrolipiidkihti ja kaitsta seda välisärrituste eest. Niisutusvahendid hoiavad naha veesisaldust ja kaitsevad seda välisärrituste eest.

 • Glütseriin

Glütseriin või glütserool on ideaalne naha niisutamiseks ja selle prinkuse taastamiseks. See talletab vett ja aitab vältida epidermise sarvkihi kuivamist.

Naha rahustamiseks ja intentsiivseks hooldamiseks:

 • Cold Cream

Cold Cream on koostisaine, mis kaitseb ja niisutab kuiva ning tundlikku nahka suurepäraselt: see toidab nahka sügavuti, kompenseerib valgupuudujäägi ja aitab nahal taastada oma loomulikke kaitsemehhanisme.

 • Allantoiin

Allantoiin on molekul, mida leidub looduslikult kehas või teatud taimedes, nagu varemerohi. See soodustab naha niisutamist, suurendades sarvrakkude veekogumisvõimet. Allantoiini kasutatakse peamiselt selle rahustavate ja ärritusvastaste omaduste tõttu. Allantoiinist on abi ka naha armistumise puhul, sest see stimuleerib rakkude proliferatsiooni.

 • Võiseemnikuõli (Shea-või)

Võiseemnikuõli katab epidermise õhukese nähtamatu kihiga, mis aitab vältida naha kuivamist ja soodustab rakkude taastootmist. Sellel on ka barjäärifunktsioon: võiseemnikuõli kaitseb nahka välisärrituste ja temperatuurimuutuste eest. See on looduslik ärritusvastane toimeaine.

 • Cg-vitamiin

Cg-vitamiin on C-vitamiini derivaat, mis toimib antioksüdandina. Lisaks aitab see võidelda nahapunetusega ja reguleerib sedasi rasueritust.

Kas aastaajad mõjutavad tundliku naha reageerimist?

Aastaajad ja ilmamuutused võivad muuta naha tundlikkust. Külmal ajal nahanäärmete poolt toodetavate ainete hulk väheneb, mis on kaitsvale happevaibale vajalikud ja seetõttu nahk kuivab. Kuuma ilmaga nahanäärmed toodavad rohkem higi, mille haihtudes tundub nahk kuivana. Ka keskküte võib põhjustada naha tundlikkust, sest see vähendab siseõhu niiskust.

UV kiirgus, osoon ja keskkonna saasted väsitavad nahka ja nõrgendavat naha loomulikku kaitsevõimet. Eriti pikaajaline päevitamine kuivatab ja ärritab nahka. Tundliku naha muresid esineb rohkem sügistalvisel perioodil.

Kas õline, normaalne, kombineeritud nahk saab samuti olla tundlik?

Jah, see on tõsi, kõik need nahatüübid saavad olla tundlikud. Igaühe nahk ärrituda sisemistele (stress, toitumine..) ja välimistele faktoritele (haavatavam sobimatutele ilmastikuoludele, valesti hooldatud..). Selle tagajärjel nõrgeneb naha loomulik kaitsevõime ning nahk muutubki järjest tundlikumaks.

Millised on põhilised tundliku naha mured, millega Eesti naised dermatoloogi poole pöörduvad?

Tundliku nahaga eestlannadel tekivad mured eriti just külmade ilmade saabudes, mis on seotud temperatuurimuutustega, tugevate tuulte, niiskuse ja külma ilmaga. Meie Põhjamaa kliimavööndis vajabki tundlik nahk rohkem kaitset.